Sokszor nehéz kigondolni milyen ajándékot készíthetünk férfiaknak házilag.
Manapság divatosak a mágneses könyvjelzők, amelyeket akár textilből is el lehet készíteni, és személyre szóló mintával dekorálni.
A varrási útmutató olyan részletes, hogy egy varrótanfolyamon érezheted magad. Tanulhatsz is belőle új dolgokat, pont mint egy varrótanfolyamon.
Tanulhatsz az applikálásról, a szimmetrikus ívek varrásáról stb.
Szükséges anyagok, eszközök könyvjelző varráshoz:
-kb. 20x10cm pöttyös textil
-kb. 20x10cm fehér textil
-kb 20x10cm csíkos textil
-kb. 25x20cm ragasztós közbélés (vetex)
-vágható mágneslap (hobbi boltokban kapható)
Mágnes lap:
Könyvjelző szabásminta:
A könyvjelző szabásminta megtekintéséhez, és nyomtatásához kattints ide: könyvjelző szabásminta
A szabásminta minden szükséges helyen 0,6cm, talpszélességnyi varrásszélt tartalmaz.
Könyvjelző szabás:
Pöttyös textilből:
-1db könyvjelző
Fehér textilből:
-1db könyvjelző
Csíkos textil:
-1db nyakkendő
Ragasztós közbélés (vetex):
- 2db könyvjelző
-1db nyakkendő
A ragasztós közbélés legyen mindenképpen vastag, lehetőleg textil közbélés, különben nem lesz elég tartása a könyvjelzőnek.
(a nyakkendő kiszabása előtt olvasd el a varrási útmutatót, találsz benne hasznos tippeket)
Könyvjelző varrás:
Vasald be a ragasztós közbélést a könyvjelzőkbe.
A nyakkendő esetében javaslom, hogy először a csíkos textilt vasald be ragasztós közbéléssel. Kb. egy akkora darabot, amiből ki tudod szabni a nyakkendőt.
Figyelj oda, hogy a nyakkendő akkor fog jól mutatni, ha a csíkok srégen vannak rajta, ezért 45 fokkal elfordított száliránnyal szabd ki. A nyakkendőt a már beragasztott anyagból szabd ki.
A könyvjelző sarkai le vannak kerekítve. Ilyen kis íveket nehéz szépen, szimmetrikusan elkészíteni, ezért javasolt előre berajzolni.
A szabásminta mellett megtalálod a varrásszél nélküli jelölő sablont. Ezzel meg tudod rajzolni a varrás vonalát. Használj a jelöléshez ceruzát.
A nyakkendőt gombostűzd minden tekintetben a könyvjelző közepére.
A nyakkendőn a szabásmintán pöttyökkel jelölt vonalakat varrd végig. Állítsd a varrógépet a lehető legkisebb öltéshosszra úgy, hogy még éppen továbbítsa az anyagot. Állítsd közepes öltés szélességre, és varrj cikk-cakkal.
Állítsd a varrógépet egy szélesebb cikk-cakk öltésre, és varrd körbe a nyakkendőt.
A két könyvjelzőt fordítsd színt színnel szembe, és gombostűzd össze.
Varrd végig körben a megrajzolt vonalon. Az egyik egyenes szakaszon hagyj egy kis nyílást, amin majd ki tudod fordítani a könyvjelzőt.
A fehér könyvjelző varrásszélességét körben le kell vágni 2-3mm-esre. A sarkoknál mindkét varrásszélt le kell vágni kb. 2mm-esre. A nyílásnál ne vágd le a varrásszélt, így könnyebb lesz bevarrni.
Fordítsd ki a könyvjelzőt. A sarkoknál a szabóolló hegyével óvatosan teljesen fordítsd ki az íveket. Vasald meg a könyvjelzőt, rendezd el a nyílásnál a varrásszélt.
Varrd körbe a könyvjelzőt mm-esen. Ezzel bevarrod a nyílást is. Varrd végig a könyvjelző felét is keresztben, ahol meg fog hajlani, ettől könnyebben törik ott meg az anyag.
A mágnesből én 2x3cm-es darabokat vágtam le.
Ezeket megpróbáltam a textilre ragasztani, de egyik ragasztóval sem tűnt elég stabilnak. Úgy döntöttem a színéről a nyakkendő cikk-cakk varratának vonalában átvarrom a könyvjelzőt. Ez a mágnes nem olyan vastag, megbirkózik vele a háztartási varrógép.
Jó ajándék készítést férfiaknak házilag!
Készítette:
Majoros Zsuzsa