Minden kisgyermekes anya életében elkövetkezik az a pillanat, amikor addig dédelgetett szeme fénye óvodába megy. Ilyenkor felszerelés is kell a lurkónak: ágynemű, kispárna, törölköző, tisztasági csomag, és ovis zsák. És ha már tudunk varrni, miért ne lehetne az oviszsák saját készítésű? Sajnos a sok elintézni való dolog mellett lehet, hogy egyszerűbbnek tűnik a többi beszerzendő dologgal együtt azt is megvenni valamelyik üzletben, de akkor lesz a kicsikénknek egy egyszerű zsákja, és ha szerencsénk van, akkor másnak nem lesz olyan a csoportban. Ha pedig más anyuka is az egyszerű vásárlás mellett döntött és véletlenül ugyanolyan lesz a zsákocska, mint a mi kicsikénké, hát lesznek vidám percek a gyerekeink között, amikor elkeverik a holmijaikat.
Ezért, kedves varrni tudó és nem tudó anyák! Készítsünk egy különleges ovis zsákot gyermekünknek, hiszen nem lehet elég korán kezdeni gyermekünk nevelését, hogy a saját kezünk által készített holmi mindig sokkal értékesebb, mint a bolti!
Szükséges anyagok ovis zsákhoz:
- karton vagy vászon anyag (a teljesség kedvéért: én plüsst választottam, és mivel az nyúlós anyag, így beragasztottam közbéléssel)
- cipzár (lehetőleg rövidebb, mint a zsák hossza, de ha hosszabb azt is meg lehet oldani)
Ovis zsák szabásminta:
Körberajzoltam egy vállfát, plusz a zsák hosszát. Erre a képzeletbeli zsákra felrajzoltam a tervezett formát. Az eleje közepét szaggatott vonallal jelöltem. Ide kerül majd a cipzár is. A képet alkatrészeire szedtem és elláttam varrásszéllel.
A zsák nagy mérete miatt nem tudtuk kinyomtathatóvá tenni a szabásmintát. A rajz alapján azonban Te is meg tudod rajzolni a zsákot, és eközben pontosan olyan méretű lesz, amilyet Te elképzeltél. A vállfa alakja is befolyásolja a zsák formáját, ezért is jobb, ha az elejétől te rajzolod az ovis zsák szabásmintáját.
A rajzról az egyes részeket külön ki kell rajzolni, a kiszínezett ábra segít abban, hogy melyik rész mettől meddig ér.
Ne felejtsd el az egyes részeket ellátni varrásszéllel.
- nagy domb szabásminta (zseb)(narancssárga)
- kis domb szabásminta (zseb)(barna)
- völgy szabásminta (zseb) (barna)
- kis átmenet a nagydombhoz szabásminta (narancssárga)
- egy 6-7 cm átmérőjű kör (napkorong)
- zsák háta
- zsák eleje
- tenger
- pálmafa törzse
- pálmafa levele
Ovis zsák szabás:
- nagy domb 2 db
- kis domb 2 db
- völgy 2 db (barna)
- kis átmenet a nagydombhoz 1 db
- egy 6-7 cm átmérőjű kör 1 db
- zsák háta 1 db
- zsák eleje 1 db
- tenger 2 db
- pálmafa törzse
- pálmafa levele
Szabjuk ki a fenti alkatrészeket.
Ovis zsák készítése:
Színt színre fordítva varrjuk össze a két dombocska, és a völgy felső széleit.
Fordítsuk ki, vasaljuk meg, majd talpszélesen tűzzük le a szépen megvasalt felső szélek mentén.
A kisdomb és a völgy aljára varrjuk fel a tengert. Egyszerűen az anyag szélétől pár milliméterre rávarrtam a formára vágott anyagot. (foszlós anyagnál be kell vasalni 1cm varrásszélt, és úgy rávarrni)
Ezután kis darabka barna anyagból fatörzset, zöld anyagból néhány pálmalevelet vágjunk. Varrjuk fel ezeket a kisdomb közepére.
Varrjuk fel a napkorongot a zsákunk valamelyik felső csücskébe.
Varrjuk oda-vissza varrással napsugarakat is neki.
Nagydombot, völgyet varrjuk fel az egyik fél elejére. (Két oldalt és az alján).
Varrjuk a kis átmenetet a helyére.
Majd a kis dombot is. Vasaljuk meg.
Varrjuk be a cipzárt.
Színt színre fordítva varrjuk hozzá a hátlapot is. Fordítsuk ki, igazgassuk el a sarkakat és tegyünk bele vállfát. A cipzár aljára tettem a kék anyagból egy kis takaró háromszöget, így nem lehet teljesen lehúzni.
Nem is olyan nehéz az ovis zsák készítése, igaz?
Készítette:
Marót Orsolya