A kórházak koraszülött osztályain a ruhaneműket iparilag tisztítják, ezért hamarabb tönkre mennek, mint normál használat mellett. Emiatt állandó hiány van sapkákban, előkékben, rugdalózókban stb.
Most arra szeretnélek kérni, ha van egy kis maradék anyagod, akkor varrj koraszülött sapkákat és juttasd el hozzánk. Mi majd továbbítjuk a Koraszülöttekért Közhasznú Egyesületnek, és így végül eljut a koraszülött osztályokra.
A cikk részletes varrási útmutatót, és a szabásmintát is tartalmazza!
A leírást úgy készítettem, hogy háztartási varrógéppel, lock és fedőző nélkül is megfelelő minőségű sapkák szülessenek. A sapka varrása egyáltalán nem nehéz.
A cikk végén megtalálod az információkat a sapkák leadásáról!
Szükséges anyagok, eszközök sapka varráshoz:
- kb. 25x20cm kötött, 100% pamut (esetleg a viszkóz is jó, de ez nem olyan tartós)Ű
- (a csomó nékküli verióhoz kb. 15x20cm)
Fontos, hogy az anyagnak legyen megfelelő nyúlása. Akkor jó a kész sapka, ha egy átlagos méretű narancsra rá lehet húzni. Műszálas anyag nyilván nem jó, hiszen az nem tenne jót a babák fejbőrének. 2-5% elasztán még megengedett.
Ha valakinek 100% kötött pamut passzéja van otthon, akkor az is abszolút alkalmas ilyen sapkának.
Sapka szabásminta:
Koraszülött sapka szabásmintához csomóval kattints ide!
A szabásmintát az illesztés feliratú, pontozott vonalon össze kell ragasztani.
Koraszülött sapka szabásmintához csomó nélkül kattints ide!
A szabásminta tartalmaz 0,6cm varrásszélt, illetve az alján 2cm-t.
Az egyik sapka szabásmintának van egy aranyos, megcsomózható része. Ezt a másikról lehagytuk, mert voltaképpen felesleges anyag pazarlás. Válaszd azt, amelyik jobban tetszik.
Sapka szabás:
A sapka szabásmintából 2db-ot ki kell szabni.
Sapka varrás:
A két kiszabott sapkát fordítsd színt színnel szembe. Gombostűzd össze körben, és varrd végig talpszélesen. Ha van lock-od, akkor egyszerűen varrd végig körben. Ha nincs olvasd el lejjebb, mire kell figyelni.
A kötött pamut elég rugalmas, míg a háztartás varrógép varrata nem annyira. Ha odafigyelsz pár apróságra, akkor ez nem fog problémát okozni, és nem pattogzik majd ki a varrat.
Az öltésnagyságot állítsd a normálnál kicsit nagyobbra, ez nálam 3-mas. Miközben varrod a sapkát enyhén húzd meg az anyagot. Ettől egy-egy öltésbe több cérna lesz, és nagyobb rugalmasságú lesz a varrat. A fotón látszik, hogy kicsit domborúak az öltések. Az nem jó, ha már nagyon hurkos az öltés, mert akkor meg szétnyílik a varrat.
Ha kihagy a varrógép öltést, akkor először is cseréld ki a tűt újra. Aztán nézd meg, hogy minden létező helyre be van-e fűzve a cérna, ahová lehet. Könnyen lehet, hogy egy-két szálvezető kihagyása szövetnél nem okoz gondot, de itt problémát okoz.
Varrd körbe a szélét ismét cikk-cakk öltéssel. A legszélesebb cikk-cakk öltést válaszd. A legtöbb varrógép nem szereti, ha az anyagról leölt a tű, ilyenkor kihagynak öltést. Inkább a szélétől kicsit beljebb varrj, minden öltés az anyagban legyen. Most is enyhén húzd meg az anyagot varrás közben.
Ez a két varrat már a lock-éhoz hasonlóan tartós, rugalmas varratot eredményez.
A sapka alját hajtsd fel 2cm szélesen, és gombostűzd meg.
A sapkát fordítsd színével befelé, és a képen látható módon helyezd a gép alá.
Maradhat a gép széles cikk-cakk öltésen. Most is figyelj arra, hogy a sapkát húzd meg varrás közben.
Kész is van a sapka varrás!
Köss csomót a sapka tetejére.
Ha semmilyen információról nem akarsz lemaradni a jótékonysági összefogásokkal kapcsolatban, akkor csatlakozz Facebook csoportunkhoz. www.facebook.com/varrohaz.
Minden segítséget előre is köszönök a Varróház és a koraszülöttek nevében!
Készítette:
Majoros Zsuzsa