A Varróház Blogon feltettem kérdéseket, azzal kapcsolatban, hogy mik azok a problémák, amelyek Titeket foglalkoztatnak varrással kapcsolatban. A legtöbb hozzászólásban azzal találkoztam, hogy a szabásminta készítése jelent gondot.
A szabásminta készítés általában összetettebb annál, hogy egy-egy cikkben be lehetne mutatni. Ezt csupán egy hosszabb tanfolyamon lehet elsajátítani.
Ha erre nincs módod, akkor a harangszoknya szerkesztését különösebb képzettség nélkül is elkészítheted, ami talán a legegyszerűbbek közé tartozik.
Még időben vagyunk és nyár végén mindenki elkészíthet magának egy vidám hangulatú szoknyát.
Arra gondoltam, ezt a cikket további 3 követi még. Most csupán magát a szabárminta készítést mutatom be. Legközelebb "szétbontjuk" a szabásmintát, azaz különválasztjuk a szoknya elejét és a hátát, ellátjuk varrásszélességgel, száliránnyal és készítünk egy övet is.
Ezt követően a derékszoknyából csípőt csinálunk, ehhez is készítünk övet, és tisztázópántot. Utána bemutatom hogyan lehet csíkos, illetve kockás anyagból kiszabni a szoknyát, úgy, hogy különböző hatásokat érjünk el.
Ha lenne még kérdésetek ezzel kapcsolatban, netán valami nem érthető akkor jelezzétek hozzászólásban.
Szükséges méretek szoknya szabásmintához:
A méretvétel már önmagában sem egyszerű.
Mindössze derék-, és csípőkerületre lesz szükség a szoknya szabásmintához.
Kell egy különleges méret is. Derékvonal alatt 10cm-el vízszintesen mérjük le a körméretünket, pont úgy, mint a derék-, vagy csípőkerületet.
A derék a derékrész legkeskenyebb része!!! Jóval feljebb, mint a mostani szoknyák dereka, kb. a bordák alatt. Vízszintesen elhelyezve a mérőszalagot mérd le körben. Ne feszüljön a mérőszalag, de ne is legyen laza.
A csípőkerület a csípő legszélesebb része. Vízstintesen elheyezve a mérőszalagot mérd le.
Szoknya szabsáminta készítés menete:
Húzzunk egy függőleges egyenest és jelöljünk ki rajta egy kiindulási pontot (0.) Innen mérjük lefelé a derékkerület felét (1.), majd ehhez képest 10cm-t (2.), végül az 1. ponttól a szoknya hosszát, itt 60cm. (4.) A 3. pont a csípővonal, ami kb.20cm-re van a derékvonaltól. Ennek itt nincs nagy jelentősége, mert a szoknya ott már bővül.
Ezekból a pontokból húzzunk körívet. Használjunk ehhez mérőszalagot.
A 2. számú köríven mérjük ki a derékvonal alatt mért érték felét, plusz 0,5cm-t. Ezt a pontot kössük össze a 0-val.
Az 1. köríven mérjük ki a derékkerület felét. Amennyiben ez nem éri el az imént meghúzott vonalat, akkor ezt a többletet az oldalánál ki fogjuk venni szűkítés formájában. (itt 4cm)
Húzzunk egy felezővonalat a képen látható módon. Itt lesz majd a szoknya oldala.
A szoknya derékvonalától, az imént készített felezővonalon mérjünk fel 1cm-t. Itt a felezővonalra húzzunk egy rövid merőleges. Mérjük ki jobbra és balra a többlet felét (itt 2cm), majd kössük be az oldalvonalhoz.
A szoknya eleje és háta vastagon kiemelve látható az ábrán.
Legközelebb ezt a szerkesztést szétbontjuk és ellátjuk varrásszéllel.
Jó munkát a szoknya szabásminta készítéshez!
Készítette:
Majoros Zsuzsa