Egy-egy utazás alkalmával is szükség lehet egy alap varrókészletre. Olló, gombok, cérnák, gombostű, varrótű, stb. A varrós dobozok ára igen borsos, de mi magunk is készíthetünk egy üres tejfölös dobozból, és némi maradék anyagból.
A leírás most is olyan részletes, hogy egy varrótanfolyamon érezheted magad, még akkor is, ha itt viszonylag keveset fogunk ténylegesen öltögetni.
Szükséges anyagok, eszközök a varrás ötlethez:
- 1db üres, műanyag fedéllel rendelkező nagy méretű tejfölös, vagy joghurtos doboz
- kb. 20cm egyszínű textil
- kb. 10x10cm mintás textil
- egy kevés töltőanyag, vlies, vagy szivacstörmelék, esetleg vatta
- farkasfog, vagy szalag díszítésnek
- filc a belső tűpárnához kb. 10x10cm, és egy másik színből 6x6cm
- stiftes ragasztó
- ajánlott a cikk-cakk olló, de anélkül is megoldható
Szabásminta:
Először készítsük el a tejfölös pohár "palástját":
Minden doboz más méretű, és alakú, ezért magadnak kell megrajzolni. Könnyebb dolgod lesz, ha két A4-es papírt összeragasztasz, vagy inkább újság nagy méretű lapjára rajzolod.
A doboz alján jelölj meg egy pontot, és a poharat görgetve húzz vonalat a papírra, mindig ott húzva a ceruzát, ahol a pohár a papírhoz ér.
Ismételd ezt meg a felső szélénél, de ügyelj rá, hogy közben a tejfölös pohár alja az imént rajzolt vonalhoz érjen. Nekem a tejfölös pohár teteje erősen kihajlik, ezért párhuzamosan levettem a felső széléből 2,5cm-t, mert az anyag csak idáig fog érni.
Adj körben kb. talpszélességnyi varrásszélességet.
Miután kivágtad ellenőrizd, hogy szimmetrikus-e a szabásminta. Ha igen, akkor próbáld rá a pohárra, és ha szükséges korrigáld.
A pohár tetejére a tűpárnához két kört kell szabni. Ez legyen kicsit nagyobb, kb. 0,5cm-el, mint a fedél legnagyobb átmérője.
Szabás:
Egyszínű textilből:
-1db-ot kell kivágni az imént készített szabásmintából
-1db kör
Mintás textilből:
-1db kör
Varrós doboz (varrás ötlet):
A palást alsó szélén a varrásszélt be kell vagdosni, különben nem fogod tudni behajtani.
Az egyik rövid oldalt kivéve vasald be körben a varrásszélt.
A tejfölös pohárra egy helyen hosszában kenj ragasztót, valamint a felső és alsó szélére.
Simítsd az anyagot a ragasztóba. A nem bevasalt széllel kezd a ragasztást.
A végén a varrásszél alá is tegyél ragasztót, és az anyag szélét simítsd körben le. Vigyázz, hogy ne csavarodjon meg az anyag.
A farkasfog belső szélét ragasztózd be. Kissé emeld meg a palást ragasztását és csúsztasd alá a farkasfogat. Simítsd körbe a palást felső szélétől kb. 1cm-re párhuzamosan. A végét vágd le. Ha nagyon tartós dobozt szeretnél érdemes pár kézi öltéssel megerősíteni.
Ugyan ezt végezd el az alsó szélen.
A két kört fonákot a fonákkal fordítsd egymás felé. Én cikk-cakk ollóval vágtam körbe. Ha Neked nincs, akkor sűrű cikk-cakk-al díszítheted és egyben tisztázhatod a szélét. Varrj körbe a szélétől kb. 1cm-re. Kicsit nagyobb körnek kell lennie, mint a pohár fedelének belső széle.
Hagyj egy kb. 3-4cm-es nyílást, itt tudod betömni a tűpárnát.
A nyílást varrd be. A tűpárnát fektesd a doboz tetejére. Elég puha anyagból van, hogy át tudd szúrni. Én négy helyen rögzítettem. Próbálj meg ugyan abba a lyukba ölteni, hogy ne perforáld a tetejét.
A fedél belső oldalához vágj ki egy beleillő méretű filc kört. Vághatod cikk-cakk ollóval, vagy simán.
Ragaszd bele a fedélbe. Vágj ki más színből egy szívet, és ezt is ragaszd oda. A kettő együtt elég vastag, hogy a varrótűket beleszúrhasd.
Jöhetnek a varrós eszközök, és kész is a varrós doboz!
Jó varrást!
Készítette:
Majoros Zsuzsa