Miért nevezem a párna varrást varrótanfolyamnak?
Ezt a párnát rendkívül egyszerű megvarrni. Ha elvégezted az ingyen varrótanfolyamot, akkor a leírás alapján el tudod készíteni a párnát. A gyakorlás során újabb és újabb fogásokat sajátíthatsz el annak érdekében, hogy később egyedül is bármit el tudj készíteni.
Azért nevezem ezt a leírást varrótanfolyamnak, mert rendkívül részletes, és nem csak az egyes lépések sorrendjét mutatja be, de azt is, mit miért csinálj. Ráadásul itt már használnod kell a varrótanfolyam képekben sorozat első részében tanultakat, vagyis a szegést.
Itt fogom bemutatni azt is, hogyan készítsük el a belső párnát, amire a szép huzat kerül.
Szükséges anyagok, eszközök párna varráshoz:
Mesélnem kell egy kicsit a párna anyagáról, mert ez nem akármilyen anyag. Amy Butler tervezte. Érdemes felkeresni a weboldalát, egyrészt, hogy megcsodáld az anyagokat, másrészt, hogy megnézd egy nő sikertörténetét. Egy kis boltban kezdték árusítani a saját tervezésű anyagokat, és ma már világszerte, így Magyarországon is hozzájuthatsz ezekhez a csodás, jó minőségű textilekhez.
- mintás vászon
- egyszínű vászon párnahuzatnak
- vászon a párnához, amit ki fogunk tömni
- csipke
- tömőanyag (pl:szivacstörmelék)
- varrótű
- gombostű
- varrógép
Párna szabásminta:
Belső párna:
- 34,5x46,5cm
Párna huzat:
- Eleje: 18,5x47cm
- Hátlap: 25x47cm
A párna szabásminta, azaz a megadott centiméterek tartalmaznak minden szükséges helyen 1cm varrásszélt.
A szálirány a téglalapnak mindig az az oldala, amit először megadtam.
Párna szabás:
- 2db belső párna (34,5x46,5cm)
- 1db eleje mintás anyagból (18,5x47cm)
- 1db eleje egyszínű anyagból (18,5x47cm)
- 2db hátlap egyszínű anyagból
- csipkéből vágj 47cm-t
Párna varrás:
Kezdjük azzal, hogy elkészítjük a belső párnát. A két darab téglalapot fordítsd színt színnel szembe. Gombostűzd össze, majd varrd körbe. Az alján hagyj egy kb. 15-20cm széles részt szabadon. Itt fogod kifordítani a párnát.
Ha túl kicsi helyet hagysz, akkor kényelmetlen lesz kitömni. Ha túl nagyot, akkor macerás lesz bevarrni utólag, próbáld meg eltalálni az arany középutat.
A varrás kezdetén és végén varrj el, különben tömés közben szét fog nyílni a varrás.
A sarkoknál a felesleges varrásszélt ki kell vágni. Azt a részt, ami kifordítás után ott gyűrődne a sarokban, és nem engedné szépen kifordítani. Arra ügyelj, hogy legalább 2mm varrásszél a saroknál is maradjon, különben ki fog foszlani.
Fordítsd ki a párnát. A sarkok kifordításához óvatosan használhatod az olló hegyét is.
Tömd ki a párnát. A szabadon hagyott részen a varrásszélt fordíts befelé, és gombostűzd meg.
Ezután egy nehezebb rész következik, ugyanis keskenyen be kell varrni a nyílás szélét. Ez egy kitömött párnánál nem is olyan könnyű, de jó hír, hogy ez a rész nem fog látszani, hiszen erre jön még a külső huzat, így kisebb szépséghibák előfordulhatnak.
A belső párnát félre lehet tenni, jöhet a huzat.
Az eleje egyszínű és mintás részét színt színnel szembe fordítsd egymás felé. Gombostűzd össze, és az egyik hosszanti szélén varrj végig 1 cm-esen.
Vasald szét a varrásszélt. Párna huzatot belül nem szoktunk tisztázni, így ezzel nem kell bajlódni.
A csipkét helyezd a párna elejére, illeszd az imént készített varrathoz, gombostűzd rá. Varrj végig mindkét szélén.
Fonák oldalról vasald meg.
A varrótanfolyam képekben sorozat első részében tanultuk a terítő szegését. A párna hátlapjának széleit pont így kell eldolgozni. Ha már nem emlékszel rá, akkor kattint ide: terítő szegés.
A hátlapok két hosszanti szélét szegd be kétszer 1cm-esen.
Az egyik hátlap színoldalára tedd rá a másik fonákoldalát. A szegett szélek legyenek a befelé. A két hátlap 17cm-t kell egymásra fedjen, de fontosabb, hogy a hátlap rövidebbik oldala 35cm legyen, hogy az elejével össze lehessen varrni.
Varrj végig a rövidebbik oldalakon, az átfedésen keskenyen.
Ezután a párna elejét és hátát fordítsd színt színnel szemben, gombostűzd össze, majd varrd körbe a szélét 1cm-esen. Itt nem kell szabadon hagyni részt, mert a hátlapoknál ki lehet fordítani a huzatot.
Vágd le a sarkoknál a felesleges varrásszélt.
Fordítsd ki a huzatot, és húzd rá a belső párnára.
Kellemes időtöltést a párna varráshoz!
Készítette:
Majoros Zsuzsa