A barátnőm, akiről nem gondoltam volna, hogy valaha együtt fogunk varrni, a terhessége alatt megkeresett, hogy születendő gyermekének szeretne néhány dolgot készíteni. A játszószőnyeg volt amit életében másodszor varrt. :) Ebből is látszik, hogy milyen gyorsan, és hatékonyan meg lehet tanulni varrni. (Ha érdekelnek a varrótanfolyamok, kattints ide!)
A végeredmény szerintem magáért beszél.
Amíg varrtunk végig fotóztuk, a szabásmintát eltettem, hogyha van kedved Te is meg tudd varrni a képességfejlesztő játszószőnyeget. Minden levél alatt, alaposan levarrva, csörgős zacskó, meggymagok, puha tömőanyag lapul. Az eltérő minőségű anyagok tapogatásából is tanul a baba. A szirmokon erős tüll alatt gombok vannak, ezeket imádják a babák tologatni az ujjukkal. A játszószőnyeg olyan, mint egy vékony paplan, hőszigetelő is, nyugodtan csúszhat-mászhat rajta a baba, védi a hidegtől is.
Úgy készülj, ha belevágsz nem leszel kész pillanatok alatt. Minél több mintát varrsz fel, annál hosszabb idő.
Szükséges anyagok, eszközök játszószőnyeg varráshoz:
- 110cm mintás textil, a játszószőnyeg felszínének, érdemes 100% pamutból vásznat választani
- 110cm erős anyag a játszószőnyeg aljának
- 130cm anyag a szirmoknak
- mindenféle anyagdarab (lehet maradék) leveleknek, fának, madárnak, cicának
- gomb, zörgős (pl:chips-es) zacskó, meggymag, stb. a levelek alá
- 110cm vlies kb. 1cm vastag
- 0,5m ragasztós közbélés
-25cm erős tüll, ha szeretnél a szirmokra tenni, és alá gombot.
Játszószőnyeg szabásminta:
A játszószőnyeg alapja egy 110cm-es kör. Ha ennél szélesebb anyagot kapsz, csinálhatsz 150cm átmérőjűt is, de ne feledd, akkor több sziromra lesz szükség.
Bár felteszem Neked kinyomtatható formában a barátnőm által rajzolt mintákat, de arra bíztatlak, hogy a Te kedvenc állataidat, elképzelésedet készítsd a játszószőnyegre. Attól fogod Te is és a baba is igazán szeretni. :)
A szabásminta talpszélességnyi varrásszélt tartalmaz.
A szabásminták teljes méretű megtekintéséhez és nyomtatáshoz kattints a rajzokra.
Szirom:
Érdemes kétszer kinyomtatni, és a hajtott szélnél összeragasztani a szabásmintát.
Faág és törzs:
A faágat kb. 8cm-el még hosszabbítsd meg lefelé. A törzs formája nagyon egyszerű, viszont túl hosszú, nehézkes A4-es lapon kinyomtathatóvá tenni, ezért ezt rajzold meg Te a kép alapján, ahogy Neked legjobban tetszik.
Cica:
Madár:
A szabásminta talpszélességnyi varrásszélt tartalmaz.
Játszószőnyeg szabás:
Mivel sokféle anyagot varrunk össze feltétlenül avasd be az anyagokat. Remélhetőleg a felesleges festék is kijön majd az anyagból, és a későbbi mosásnál sem fogják össze egymást.
Mintás textilből, a játszószőnyeg felszínének:
- 1db 110cm átmérőjű kör (Ha 150cm széles anyagot kaptál, lehet akár 150cm átmérőjű kör is, de akkor számolj azzal, hogy szirmokból többre lesz szükség, illetve ellenőrizd az applikált minta mérete jó-e)
Erős anyagból a játszószőnyeg aljának, és vliesből:
- elvileg akkora kör kell, mint az előlap. Azt azonban össze fogja húzni az applikálás, a tömések. Érdemes varrás után lemérni az előlapot, és akkora hátlapot és vlies-t szabni.
Szirmoknak szánt anyag:
- 110cm átmérőjű szőnyeghez 17db kell, ehhez 34db szirmot kell szabni. Lehet alul-felül más anyagból.
Tüll:
- 4db szirom
Anyagdarabokból és ragasztós közbélésből:
- leveleket
- fa törzse, és ágai
- madár
- cica
Az ágakhoz érdemes beragasztani előre egy darab anyagot, és abból kiszabni az ágakat.
Játszószőnyeg varrása:
A ragasztós közbélést minden alkatrészbe vasald be.
Készítsük el a játszószőnyeg felsőrészét. A fa törzsét és az ágakat rendezd el a játszószőnyegen tetszetősen. Az ágaknak be kell érni a fa törzse alá.
Gombostűzd oda az ágakat, a törzset egyelőre távolítsd el.
A varrógépet állítsd sűrű cikkcakk öltésre. Az öltésnagyság valahol 0-1 között lesz jó.
Varrd körbe az ágakat ezzel a sűrű cikkcakkal. Érdemes sötétebb színű cérnát választani, jobban kiemelkedik a háttérből a fa.
Ha az ágak megvannak tedd vissza a törzset, és azt is varrd körbe.
Helyezd el a leveleket tetszetősen, és gombostűzd oda az alaphoz. Döntsd el melyik alá mi kerül majd. Chipses zacskó, mag, gomb?
Ha meggymagot szeretnél a levél alá, akkor érdemes félig körbevarrni a levelet, és csak akkor beletölteni, amennyitől még kényelmesen be tudod varrni, és utána a másikfelét. Használj széles cikkcakk öltést, nehogy valaha is kiszabaduljon egy meggymag.
Itt már minden levél alatt lapul valami. Ha megemeltük akkor az egész csörgött-zörgött. :)
A madarat is tetszés szerint applikáld a fára. A madár pocakjába is került meggymag. Utólag a szárnyát külön megvarrtuk volna és rávarrjuk.
Utána jön a cica, akinek szemeket, arcot is varrnod kell. A farkát egy darab anyagból megvarrtuk, és a test alá fogtuk. A test alá puha, szálakra szedett vlies-t dugtunk.
Készítsd el a szirmokat.
Gombostűzd, majd varrd össze talpszélesen a szirmokat kettesével, színt színnel szemben.
Az íveknél a varrásszélt be kell vágni a pirossal jelölt helyeken pont a varrásig. A sarokban le kell csapni a varrásszélt.
Fordítsd ki, a varratot fordítsd az anyagok élébe, és vasald meg.
Négy esetben a két anyag közé csempészd be a tüllt, és ugyan úgy varrd meg, mint a többit.
Kifordítás után a tüll alá csúsztass gombot, vagy más apróságot, aminek a tologatásában, tapogatásában örömét leli a baba.
A hátlapot rakd körbe szirmokkal. Nem baj ha esetenként van egy kis rés köztük, vagy egymásra fednek picit.
Varrd körbe keskenyen a szőnyeget, így rögzítve a szirmokat.
A vlies-t fogd a hátlaphoz fonákjához. Gombostűzd meg, és varrd körbe keskenyen.
Most már csak az elő és hátlapot színt színnel szembe kell fordítani. Minden szirmot befelé kell simítani. Varrd körbe centiméteresen. Hagyj szabadon egy kb. 30cm-es szakaszt, ezen fogod kifordítani.
Kifordítás után rendezd el az anyagot. Óvatosan, gőz nélkül vasald meg. (a vlies összeesik a gőztől) A nyílást varrd be kézi, vagy gépi öltésekkel.
Néhány helyen, ahol mintát varrtál a szőnyegre varrd át a három réteget. Elég 4-5cm-es, három helyen. Ez már megakadályozza, hogy a vlies elmozduljon mosás során.
Készítette:
Viki, és Majoros Zsuzsa