Szinte minden varrógépbe be lehet tenni ikertűt, ugyan úgy kell rögzíteni, mint a sima varrótűt. Két felső szálat kell befűzni, alulra pedig a szokásos módon egyet.
Két dologra lehet nagyon jól használni az ikertűt.
Az egyik a duplatűzés készítése. Farmerokon lehet látni legtöbbször duplatűzést. A szélétől mm-es távolságra és attól talpszélességnyire készített varrat.
Ikertűvel fele annyi idő alatt elkészíthetjük és szebb is lesz.
A másik felhasználási módja a rugalmas anyagok aljafelhajtása. A fedőző nevű varrógép szolgál a rugalmas anyagok felhajtására. Az ikertű a fedőzőéhez hasonló varratot készít, de nem szabad elfelejteni, hogy amíg a fedőző varrata rugalmas, addig a háztartási varrógép csak mérsékelten elasztikus varratot tud készíteni. Alját, ujja alját nyugodtan felhajthatunk vele, bár érdemes az anyagot kicsit meghúzni varrás közben, hogy több cérna kerüljön a varratba, ezáltal rugalmasabb legyen.
Színoldalról így néz ki az ikertűvel készítette varrat, felülre két különböző színű cérnát fűztem be.
Az ikertű varrata fonák oldalról:
Rugalmas pólók nyakkörét háztartási varrógéppel úgy tudjuk legszebben és tartósan eltisztázni, hogy egy kb. 4cm széles pántot (rugalmas anyagból) félbehajtunk és duplán színt színnel szemben, enyhén megfeszítve a pántot felvarrjuk. Ezután nagyon dekoratív, ha ikertűvel tűzzük le. Itt sem szabad elfelejteni, hogy ez nem fedőző, szűk nyakkört ne tűzzünk le így, mert ki fog pattogni a varrat. A nyakkör akkora legyen, hogy különösebb megnyúlás nélkül átmenjen a fejünkön.
Jó munkát az ikertűvel való varráshoz!
Majoros Zsuzsa