Miért nevezem a terítő szegést varrótanfolyamnak?
Sokan megkerestetek, hogy az ingyen varrótanfolyamon megvarrtátok a tűpárnát, de nem tudjátok hogyan tovább.
Az asztalterítő szegése egy tipikusan egyszerű, gyakorló feladat, ami az ingyen varrótanfolyam kézenfekvő folytatása.
Azért is nevezem ezt varrótanfolyamnak, mert nem csak az egyes lépések sorrendjét írom le, de azt is, mit miért csinálj, és mi az, amivel vigyázni kell.
Lássunk neki a terítő varrásnak, illetve a szegésnek. Itt egy olyan módszert mutatok be, ami időigényes ugyan, de kezdőknek is garantált sikerélményt ad.
Szükséges anyagok, eszközök asztalterítőhöz:
-egyszínű és mintás vászon
-férccérna
-varrócérna
-varrótű
-gombostű
-varrógép
Terítő szabásmintája és szabás (négyszögletű, vagy téglalap asztalhoz):
Le kell mérned az asztalt, amelyre a terítő kerül. Oldalanként kb. 20cm-t kell hozzáadni (ez lesz a lelógó rész, illetve a varrásszél.)
A mintás rész maximum akkora legyen, mint az asztal rövidebbik oldala, vagy annál valamivel kisebb. (ne felejts el oldalanként 2cm varrásszélt számolni)
Terítő varrás (szegés):
Vegyük az egyszínű anyagot. A szegés 1cm széles lesz. Első lépésként a fonák oldalon, a terítő mind a négy oldalától 2cm-re rajzolj párhuzamos egyenest.
Az egyik szélt hajtsd be a vonalig és vasald le.
Ugyan ezt a szélt a rajzolt vonalnál még egyszer hajtsd be.
Ugyan ezt ismételd meg mind a négy oldalon.
Gombostűzd meg körben a szegést.
Ha nagyobb lesz a gyakorlatod, akkor így is körbevarrhatod, de amíg kezdőnek számítasz, férceld meg körben. A varrógép nagyon könnyen eltolja, torzítja az anyagot. A gombostűt varrás közben kihúzod, és ha nincs elég rutinod, akkor nem lesz szép. Ha megférceled, akkor a varrás során semmi másra nem kell figyelned, és a szép eredmény garantált.
A férceléshez férc cérnát használj, és egyszerűen öltögess le-föl, kb. 0,5cm-es távolságban. A sarkokat rendezd el úgy, hogy szépen kifeküdjenek, és azt is rögzítsd férccel.
Varrj végig a behajtott szél mellett 1mm-nyire. Egy normál varrótanfolyamon a mm-es tűzéshez külön gyakorlás van, hogy tökéletesen el tudd sajátítani. Itt szerencsére, ha kicsit szélesebbre, netán görbére sikerül a varrás, a szegést akkor is fixen tartják az öltések és nem fog kifoszlani.
Varrás után a fércet húzd ki, és csak ezután vasald meg a terítőt. (Ha a fércet belevasalod az anyagba, akkor olyan nyomok maradhatnak utána, ami mosás, újabb vasalás során sem tűnik el)
Ismételd ezt meg a mintás anyagon. Mindkét terítőt vasald ki, és terítsd az asztalra.
A varrótanfolyam képekben sorozatnak további részeit tervezzük, hamarosan érkezik egy újabb!
Szeretnél gyorsabban megtanulni varrni?
Komolyabb dolgokat is szeretnél készíteni, például táskákat, egyedi ruhákat?
Szeretnéd ha egy cipzárt kicserélése, vagy egy nadrág felhajtása nem okozna gondot?
A MEGOLDÁSHOZ KATTINTS IDE!
Készítette:
Majoros Zsuzsa